Koło Naukowe Inżynierii Pojazdów i Transportu

KOŁO NAUKOWE
INŻYNIERII POJAZDÓW I TRANSPORTU

opiekun koła
kpt. mgr inż. Marcin ŻMUDA


OBSZAR DZIAŁALNOŚCI KOŁA

Koło Naukowe Inżynierii Pojazdów i Transportu prowadzi swoją działalność przy Instytucie Pojazdów i Transportu Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT. Jest ono skierowane do studentów studiów I i II stopnia. Do KN mogą należeć również studenci z innych Wydziałów WAT.

W swojej działalności KN zajmuje się następującymi zagadnieniami:

  • badaniami urządzeń bezpieczeństwa czynnego i biernego pojazdów,
  • badaniami zderzeń pojazdów z małą prędkością,
  • rekonstrukcją wypadków drogowych z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania,
  • badaniami obciążeń działających na pasażerów podczas zderzenia samochodu,
  • badaniami oraz budową pojazdów mechanicznych (cywilnych i wojskowych),
  • budowa pojazdów o napędzie elektrycznym,
  • badaniami oraz modelowaniem podzespołów i układów pojazdów,
  • badaniami właściwości ogumienia,
  • badaniami symulacyjnymi,
  • wytwarzaniem przyrostowym (druk 3D).

Działalność KN jest wspierana naukowo przez pracowników Zakładu Inżynierii Pojazdów i Transportu. W dotychczasowej działalności studenci Koła Naukowego mogli wziąć udział w licznych wydarzeniach popularyzujących naukę na arenie krajowej oraz międzynarodowej. Do najważniejszych należy wymienić udział studenta KN wraz z zespołem z Politechniki Warszawskiej w zawodach Formuła Student 2013 organizowanych na Węgrzech oraz udział zespołu studentów WAT w zawodach Shell Eco Marathon 2014 i 2015 w Rotterdamie. Zawody Shell Eco Marathon organizowane są na terenie Holandii lub Wielkiej Brytanii przez brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny Royal Dutch Shell.

Udział w zawodach Shell Eco Marathon związany był z budową pojazdu, którego zadaniem było pokonanie jak największej liczby kilometrów na 1 l paliwa (w przypadku pojazdów z silnikiem spalinowym) lub na 1 kWh (w przypadku pojazdów z silnikiem elektrycznym).

Studenci KN zaprojektowali zgodnie z wymaganiami organizatora zawodów, a następnie wykonali pojazd o napędzie elektrycznym startujący w kategorii prototype. Aktualnie trwają prace związane z budową pojazdu w drugiej kategorii, jaką jest urban concept. Pojazd oraz inne efekty prac można zobaczyć w budynku 23 oraz 23a.

Jednym z ważnych czynników pracy studentów w ramach KN jest podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych poprzez naukę oprogramowania, które pozwoli im podnieść kwalifikacje zawodowe. Organizowane są szkolenia z nauki oprogramowania CAD oraz CAE, które kończą się egzaminem, podczas którego można uzyskać międzynarodowy certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności.

Członkowie KN biorą również udział w innych wydarzeniach mających na celu poszerzanie ich zainteresowań. Do najważniejszych można zaliczyć udział w DPS Forum. Jest to coroczne wydarzenie organizowane przez firmę DPS Software Sp. z o.o., podczas którego prezentowane są nowości związane z oprogramowaniem Solid Works. Podczas wydarzenie jest szereg wydarzeń towarzyszących jak np. szkolenia z modułów oprogramowania Solid Works, konkurs modelowania. W wydarzeniu swoje stanowiska wystawiają krajowe i zagraniczne firmy, co pozwala na zdobycie cennych kontaktów na przyszłość.

KN jest również organizatorem i współorganizatorem wydarzeń mających na celu popularyzację nauki. Do najważniejszych należy zaliczyć współorganizację Seminarium Kół Naukowych Mechaników. W 2016 roku samodzielnie zorganizowano „Seminarium SOLIDWORKS”. Było ono skierowane do wszystkich studentów oraz pracowników WAT. Podczas seminarium uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z możliwościami oprogramowania SolidWorks w zakresie modelowania oraz obliczeń MES.

Członkowie KN biorą udział w konferencjach krajowych, podczas których otrzymują nagrody i/lub wyróżnienia za prezentowane efekty ich pracy naukowej. KN w przeszłości było również nagrodzone przez Władze naszej Alma Mater. W 2014 roku otrzymało nagrodę dla najlepszego Koła Naukowego.


OFERTA (PRZYKŁADOWA) WSPÓŁPRACY ZE STUDENTAMI W RAMACH DZIAŁALNOŚCI KOŁA

prof. dr hab. inż. Leon PROCHOWSKI
  • Doskonalenie sterowania samochodów autonomicznych w aspekcie unikania wypadków drogowych oraz analiza pracy czujników percepcji otoczenia; jest możliwość udziału w badaniach zespołu naukowego pracującego nad tym zagadnieniem,
  • Symulacja ruchu pojazdów autonomicznych w sytuacjach kolizyjnych z ruchem samochodów tradycyjnych. Wykorzystanie dostępnego oprogramowania komputerowego do analizy takich sytuacji krytycznych. Jest możliwość udziału w badaniach zespołu naukowego pracującego nad tym zagadnieniem.

dr hab. inż. Piotr Rybak, prof. WAT
  • Gąsienicowe wozy bojowe: konstrukcja, badania, właściwości.

dr inż. Andrzej ŻUCHOWSKI
  • Testy zderzeniowe samochodów,
  • Bezpieczeństwo ładunków w transporcie drogowym.

dr inż. Andrzej DĘBOWSKI
  • Programowanie systemów pomiarowych do zastosowań w motoryzacji,
  • Badanie kasków motocyklowych,
  • Automatyzacja pojazdów,
  • Systemy bezpieczeństwa w układzie kierowca-motocykl,
  • Badanie elementów sprężystych i tłumiących,
  • Modelowanie dynamiki pojazdów.
http://andrzejdebowski.wat.edu.pl/KNS_IPiT.html#KNS

mgr inż. Marcin ŻMUDA
  • Badania ogumienia,
  • Druk 3D.

DANE KONTAKTOWE

Opiekun Koła:
kpt mgr inż. Marcin ŻMUDA

pokój 1b, budynek 23A
tel. 261 837 970
e–mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Przewodniczący Koła:
Kamil WASZKIEWICZ

e–mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.



FOTORELACJA


Cześć układu hamulcowego wykonana przy użyciu drukarki 3D


Członkowie KN podczas DPS Forum


Nagroda dla najlepszego członka KN


Pojazd WAT ECO TEAM przed startem na torze (SEM 2015)


Wirtualny model pojazdu gokart